Plac Zabaw
#1
Witam Panie Burmistrzu,
Jestem mamą trójki dzieci, mieszkam na ul. Bielskiej 46, w naszym pobliżu nie ma placu zabaw ani kawałka terenu , gdzie dzieci mogłyby pograć w piłkę czy też figlować.W naszym budynku mieszka sporo dzieci, podobnie jak w sąsiadujących budynkach. Dzieci bawią się na parkingu przy naszym bloku, pomiędzy samochodami, nie ukrywam ,że jest to duży problem zarówno dla mieszkańców jak i dla właściciela budynku.Najbliższy plac zabaw jest umiejscowiony w okolicach osiedli Zor czy Podgórze. Zatem zwracam się z zapytaniem czy byłaby możliwość zagospodarowania dla naszych pociech jakiegoś fajnego miejsca, by bezpiecznie i szczęśliwie mogły spędzać czas?
Pozdrawiam i liczę na pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.
Agnieszka Mędrala
Odpowiedz
#2
Szanowna Pani,

odpowiadając na pytanie pragnę w pierwszej kolejności przeprosić Panią za zwłokę w odpowiedzi, która nie wynikała ze złej woli, a raczej z wielu obowiązków, które w ostatnim czasie pochłonęły moją uwagę. Zgadzam się z Panią i potwierdzam faktyczny brak placu zabaw w najbliższym otoczeniu ulicy Bielskiej 46 na którym najmłodsi mieszkańcy mogliby aktywnie, twórczo i ciekawie spędzać czas wolny.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców ulicy Bielskiej w najbliższym terminie przeprowadzona zostanie analiza dostępności placu zabaw przy Przedszkolu nr 16 w Cieszynie, która wykaże czy możliwym jest udostępnienie go również na potrzeby lokalnej społeczności poza samymi przedszkolakami.

Choć w obszarze zagospodarowania przestrzeni dla najmłodszych wciąż pozostaje wiele do zrobienia to jednak warto podkreślić, że w ostatnim czasie w Cieszynie pojawiły się kolejne kolorowe, zachęcające do zabawy na świeżym powietrzu i przede wszystkim bezpieczne place zabaw dla dzieci. To zasługa Budżetu Obywatelskiego i mieszkańców, którzy najlepiej wiedzą czego w mieście brakuje. Efektem wspólnych działań jest między innymi realizacja w ramach Budżetu Obywatelskiego placu zabaw przy ulicy Zagrodowej w Cieszynie, bezpieczna nawierzchnia placu zabaw przy ul. Dyboskiego na terenie osiedla Bobrek – Zachód w Cieszynie, plac zabaw oraz siłownia pod chmurką w Cieszynie – Błogocicach czy też Mini Strefy Sportu i Rekreacji przy ulicy Skrajnej.

Przestrzenią, która otwarta pozostaje na aktywny wypoczynek najmłodszych mieszkańców Cieszyna pozostaje między innymi również: Hala Widowiskowo-Sportowa im. Cieszyńskich Olimpijczyków, kryta pływalnia znajdująca się przy Szkole Podstawowej nr 4 i na terenie Uniwersytetu Śląskiego. W okresie letnim atrakcję zapewnia również działające kąpielisko miejskie przy Al. Jana Łyska.
Mówiąc o aktywnym wypoczynku i mając na uwadze dziecięcą aktywność warto zwrócić swoją uwagę także w stronę Sport Parku "Pod Wałką" , Parku Liburnia, placu zabaw w Parku św. Trójcy czy też placu zabaw w Parku Kszatanowym i Parku Kościelnym, gdzie choć w sporej odległości od Pani miejsca zamieszkania to jednak aktywnie można spędzić dzień.

Do aktywnego wypoczynku zachęcają również: ogólnodostępne ścieżki zdrowia w Lasku Miejskim służące do ćwiczeń rekreacyjnych i ścieżka zdrowia obok stoku narciarskiego "Cieślarówka" a także ogólnodostępna w godzinach funkcjonowania szkoły oraz basenu ścieżka zdrowia przy Szkole Podstawowej nr 4. To oczywiście tylko kilka z wielu propozycji, które pozwalam sobie wskazać, jako przestrzeń przyjazną dziecięcej zabawie.
Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na kwestię dostępności placu zabaw dla dzieci mieszkających przy ulicy Bielskiej. W dalszej perspektywie jest również zagospodarowanie terenu wzdłuż rzeki Bobrówki. Oczywiście funkcjonalność tej przestrzeni miasta wymaga dalszych wysiłków inwestycyjnych, które są brane pod uwagę, ale ich realizacja zależeć będzie od stanu finansów miasta i możliwości pozyskania środków zewnętrznych.

Z poważaniem
Ryszard Macura
Burmistrz Miasta Cieszyna
Z poważaniem
Ryszard Macura
Burmistrz Miasta Cieszyna
Odpowiedz